top of page

Isıtma Sistemleri

İSTANBUL MEKANİK PROJE MÜHENDİSLİK VE DANIŞMANLIK

Fan-coil Isıtma Sistemleri

Fancoil Sistemleri:

Genel olarak fan-coil sistemi; içerisinden ısıtıcı ve soğutucu akışkanın geçtiği serpantin ile mahal arasındaki ısı transferi sonucu mahalin ısıtma ve soğutma yüklerinin alınarak istenilen mahal sıcaklığının sağlanması olarak açıklanabilir.

 

Fan-coil cihazı, diğer adıyla üflemeli konvektör veya salon tipi sıcak hava cihazı, kanatlı borulardan serpantini üstte, altta ise hava hareketini sağlayan radyal fan ve filtresi bulunan bir ısıtma, soğutma elemanıdır.

 

Fan-coil sistemi; fan-coil cihazı, primer hava sistemi ve kanallaması, hava filtresi, egzost sistemi ve kanallaması, üfleme ve emiş menfezleri, otomasyon sistemi, soğutma ısıtma suyu dağıtım sistemlerinden oluşur.

Fan tarafından filtreden geçerek emilen hava serpantin yüzeyini yalayarak ortama üflenir.

kaset Tipi fan coil - istanbul mekanik
yer Tipi fancoil - istanbul mekanik
kaset Tipi fan coil - istanbul mekan
yer Tipi fan coil - istanbul mekan
Fan-Coil sistemleri
Fan-Coil sistemleri
kaset Tipi fan coil - istanbul mekan

Fan-coil üniteleri kasetli veya kasetsiz tip olarak imal edilmekte olup, pencere önüne, asma tavan içine veya pencere önünde bir kaşe içine yerleştirilebilmektedir. Çok katlı ofis binaları, oteller, moteller ve hastanelerde kullanılmaktadır.

 

Fan-coil sistemlerinin ana problemi olarak dile getirilebilecek ana konular mallerdeki taze hava ihtiyaçları karşısında çaresiz kalmaları ve de ses seviyeleridir.

 

Dış ortamla yapılacak kontrolsüz bir fiziksel bağlantı yerine, ihtiyaç duyulan taze havayı merkezi olarak şartlandıran ve mahallere dağıtan bir primer havalandırma sisteminden bahsetmek daha doğru olacaktır.

 

İki Borulu Fancoil Sistemi:

2 borulu fan-coilde serpantinde kışın sıcak su (ısıtma amaçlı), yazın ise soğuk su (soğutma amaçlı) geçilir. Kısaca 2 borulu fan-coil sistemi mevsime göre ya ısıtır ya da soğutur.

 

Yurdumuzda pek çok uygulama alanı bulunmasına karşın dünyada kullanımı gerilemektedir.

 

Dört Borulu Fancoil Sistemi:

Bu sistemde soğuk su gidiş-dönüş ve sıcak su gidiş-dönüş olmak üzere 4 boru mevcuttur. Ayrıca drenaj borusu da kullanılmaktadır.

 

Terminal ünitelerde genelde biri ısıtıcı biri de soğutucu olmak üzere iki ayrı serpantin mevcuttur. Bu sistemde primer taze hava için veya sekonder su devrelerinde zonlama yapmaya gerek kalmamaktadır.

 

Sistem özelliği aynı zaman diliminde farklı sıcaklıklar hisseden bölgelerde dizayn edilen konfor şartlarına ulaşmamızdır. Şöyle ki; bir dış çevre cephe veya zonda ısıtma diğer bir dış çevre veya zonda da soğutma yapmamız mümkün olmaktadır.

 

Fancoil Sisteminin Avantajları:

İki borulu sisteme nazaran çok flexible ve yük değişimlerine ani cevap veren bir sistemdir.

İşletmesi çok basittir.

Yaz-kış change-over yapılmasına gerek yoktur.

Verimliliği fazla, işletme masrafları azdır.

 

Fancoil Sisteminin Dezavantajları:

Ses seviyeleri yüksektir.

Mekanik tesisatta fark yaratacak titiz çözümler.

bottom of page