top of page

Isıtma Sistemleri

İSTANBUL MEKANİK PROJE MÜHENDİSLİK VE DANIŞMANLIK

Radyant Isıtma Sistemleri

Radyant sistemi tıpkı doğada olduğu gibi ortam havasının ısıtılması yerine kişilerin doğrudan konfor sıcaklığını hissetmelerini sağlamaktadır.


Radyant ısıtma sistemi uygulamalarında ısıtıcıların uygun yerleşimi ile mekan içindeki tüm bölgelerin yada sadece istenen bölgelerin ısıtılabilmesi mümkündür.

 

Radyant Isıtıcılardan aşağı doğru yönlendirilen elektromanyetik dalga boyundaki ışının çarptığı yüzeylerde ısı enerjisine dönüşür, arada taşıyıcı ortam (hava) olmadan, öncelikle zeminin ve objelerin ısıtılmasını hedefleyerek ve yüksek kısımların gereksiz yere ısıtılmasını önleyerek % 30 ile % 60 arasında enerji tasarrufu sağlar.

Sistemin ısıl ataleti düşüktür, istenilen sıcaklıklara kısa sürede erişir.

Radyant Isıtma - istanbul mekanik
Radyant Isıtma - istanbul mekanik
Radyant Isıtma - istanbul mekanik
Radyant Isıtma - istanbul mekanik

Radyant Isıtıcıların Avantajları:

  • Kazan dairesi ve ekipmanları gerektirmez.

  • Tavan ile zemin arasında minimum sıcaklık farkı sağlar.

  • Kolay montaj düşük yatırım maliyeti ile kısa sürede kendini amorti eder.

  • Farklı alanların farklı sıcaklıklarla ısıtılması mümkündür.

  • Doğalgaz Lpg, Lng ve dizel yakıt seçenekleri ile kullanmak mümkündür.

  • Hava sirkülasyonu olamadığından toz ve parçacık taşımaz.

  • Konvansiyonel üflemeli sistemlere göre birçok avantaj getiren bu sistemler özellikle önce yatırım ve daha sonra da işletme maliyetlerinde önemli tasarruf sağlarlar. (%50 tasarruf )

  • Konforlu ısıtma ile sağlıklı ortamlar sunar.

  • Pratik uygulamalar göstermektedir ki, 10 m’lik bir yapıda yerden 1,8 m yükseklikteki hava sıcaklığını 18ºC’ye getirmek için hava üflemeli sistemlerde asık altı sıcaklık yaklaşık 30ºC’yi bulurken, Radyant ısıtıcıların kullanıldığı yapılarda bu sıcaklık 21ºC civarındadır.

 

Uygulama Alanları:

Radyant ısıtma sistemi , fabrikalarda , atölyelerde , spor salonlarında , sergi salonlarında , alış-veriş merkezlerinde , hangarlarda ,seralarda , camilerde , depolarda vb. büyük hacimli her yerde kullanılabilir. Eğer ortamda yanıcı , parlayıcı gazlar mevcutsa veya havada uçuşan tutuşucu maddeler varsa bu durumlarda radyant ısıtma sistemi kullanılmamalıdır.

Mekanik tesisatta fark yaratacak titiz çözümler.

bottom of page